הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה

קיבלתם שיחת טלפון ממשטרת ישראל שהזמינה אתכם לחקירה? קיבלתם בדואר זימון לחקירה? אפשר לקבל הזמנה לחקירות משטרה על עבירות בדיני תעבורה, עבירות פליליות, או זימון לחקירת עד. אין ספק, שחקירה משטרתית יכולה להלחיץ גם את האזרחים הטובים ביותר. אזרחים רבים לא יודעים כיצד להתנהל במהלך החקירה. ולכן, הם עלולים להודות על מעשים שלא ביצעו, או לדבר בצורה לא יפה אל החוקר. לכן, חשוב מאוד להיפגש עם עורך דין לפני החקירה. הפגישה המכינה תרגיע מהפחד והלחץ שיש לפני החקירה, ותעזור למנוע הסתבכות במהלך החקירה.

החקירה- השלב המקדים להגשת כתב אישום.

חשוב לדעת, שהחקירה המשטרתית היא השלב הראשון בדרך להגשת כתב האישום. על סמך הראיות הנאספות בחקירה המשטרתית, יוחלט האם להמליץ לפרקליטות להגיש כתב אישום. החלטת הפרקליטות תבסס על החומר שנאסף בחקירה. ולכן, חשוב מאוד לקבל הכנה לחקירה במשטרה. את ההכנה מקבלים בעת פגישה עם עורך דין פלילי מקצועי ומנוסה. במהלך ההכנה, ימליץ עורך הדין ללקוח כיצד לנהוג בעת החקירה. גם להתנהגות הנחקר בחקירה יש השפעה על המשך ניהול התיק. כאשר הנחקר מדבר בצורה של איומים לחוקר, יתווסף חומר פלילי נוסף, שיגרום להגשת כתב אישום נגד הנחקר.

ההכנה המוקדמת לחקירה מורידה לחץ נפשי מהנחקר.

פעמים רבות, אנשים ישרים המוזמנים לחקירה משטרתית- ייכנסו ללחץ. כאשר הנחקר מקבל הכנה מקדימה מעורך דין, הוא יודע מה צפוי לו במהלך החקירה. אם היה לנחקר מחשבה שהוא לא חייב להתייצב בחקירה המשטרתית, במהלך פגישת ההכנה יסביר עורך הדין לנחקר את חובת ההתייצבות לחקירה, והעונש הצפוי לו אם ייעדר מהחקירה. במהלך הפגישה, יעשה עורך הדין סימולציה לנחקר, וידריך כיצד להתמודד בכל סוג של שאלות.

דע את זכויותיך בעת חקירה משטרתית!

ישנם זכויות והגנות בחוק שנחקרים זכאים להם בעת חקירה משטרתית. פעמים רבות, הנחקרים לא מודעים לזכויותיהם במהלך החקירה. נחקרים רבים לא מודעים לכך שהם יכולים לשמור על זכות השתיקה במהלך החקירה. לפעמים, יודו הנחקרים מרוב לחץ על אשמה במעשה שלא עשו. מטרתם היא לסיים את החקירה כמה שיותר מהר. אולם בכך, הם מסבכים את עצמם בהגשה של כתב אישום פלילי. עדות השווא בחקירה, תתפרש בבית המשפט כהודאה אמיתית. קשה מאוד יהיה למחוק או להפריך את העדות במהלך הדיון במשפט. אם עורך הדין ימליץ לכם להודות על עבירה בחקירה, הוא ידריך אתכם על איזה סוג של עבירה להודות.

הוזמנתם לחקירה כעדים?

לכאורה, הזמנה לחקירה כבתור עד, לא נראית כבעייתית. אולם התנהלות לא נכונה בחקירה, עלולה להפוך את הנחקר מעד לנאשם. ולכן, חשוב מאוד שבמהלך ההכנה לחקירה, עורך הדין יסביר לנחקר איך להציג בחקירה את אשר אירע, באופן בו הוא לא יואשם כשותף במעשה. חשוב מאוד שהנחקר יציג במהלך החקירה, שלא היה לו איך למנוע את הפשע, ולא היה שותף לתכנון המקדים.